Ušetrite svoju účtovníčku (jej čas a nervy)
Pomáhame spolu so Svetielkom nádeje
Turbulentné časy mávajú s cenami pohonných hmôt aj s peňaženkami
Ceny nafty a benzínu robia vrásky na čele všetkým motoristom. Či ste malý živnostník a vlastníte jedno vozidlo, alebo ste väčšia firma a vaša firemná flotila je zložená z desiatok vozidiel, v oboch prípadoch je každé zvýšenie cien PHM podstatné.
Situácia na trhu s pohonnými hmotami
Rok 2022 bol obdobím, keď si vodiči a podnikatelia začali zvykať na neistotu na trhu s palivami. Začiatkom leta (prelom jún a júl) a potom aj v jesenných mesiacoch (prelom október a november) dosiahli ceny pohonných hmôt svoje historické maximá. Vyhliadky neboli dobré a hovorilo sa aj o prelomení dvojeurovej hranice. Scenár sa našťastie nevyplnil a ku sklonku roka začali ceny klesať.
Pokles cien pokračoval aj v prvých dvoch januárových týždňoch, avšak pohľad na aktuálnu situáciu je už menej pozitívny. Ceny stúpajú a novinkou oproti minulému roku je, že cena benzínu sa dostáva na úroveň nafty.
Ceny benzínu a nafty pôjdu hore
Motoristi aj podnikatelia by sa mali v nadchádzajúcom období pripraviť na ďalšie zdražovanie. Embargo na ruskú ropu a zotavovanie čínskeho trhu po zrušení nulovej tolerancie voči ochoreniu covid-19 (nastáva nárast dopytu po palive na čínskom trhu) bude mať negatívny efekt na vývoj cien PHM v Európe.
„Vo februári ešte môže prísť krátkodobý tlak na zvyšovanie cien, keďže sa ukončí import pohonných látok z Ruska do EÚ. Zníženie ponuky na európskom trhu nastane najmä v prípade nafty,“ povedal na tému zdražovania a situácie na trhu analytik Boris Tomčiak.[1]
Na možný prudký nárast cien na českom trhu upozornil aj ekonóm Lukáš Kovanda pre portál Trend: „Štvrtá najväčšia nemecká banka varuje, že po 5. februári, keď embargo nadobúda platnosť, sa silný cenový tlak prejaví na už teraz napätom trhu EÚ.“[2] Dodal však, že v Európe dochádzalo k predzásobovaniu ruskými dieselovými palivami, čo by mohlo zmierniť cenový šok po zavedení embarga. Obdobný vývoj cien PHM možno očakávať aj na slovenskom trhu.
Ako znížiť výdavky na pohonné hmoty?
Na náklady, ktoré vznikajú v spojitosti s pohonnými hmotami, sa môžeme pozerať z viacerých pohľadov. Spôsoby, ako pomáha GPS monitoring pri šetrení paliva, sme opísali v článku 3 rýchle spôsoby šetrenia paliva.
Jedným z nich sú tankovacie karty, ktoré možno poznáte aj pod pojmom palivové. Zavedením tankovacích kariet získava SZČO/firma mnoho výhod. Jednou je úspora na nákladoch, ktorú získate tankovaním paliva za priaznivejšiu cenu. Atraktívne ceny palív sú vyhlasované na týždennej báze, sú výhodnejšie oproti aktuálnym stojanovým cenám a hlavne tankujete celý týždeň za rovnakú sumu bez ohľadu na vývoj na trhu.
Tankovacie karty prinášame našim klientom v spolupráci s DKV. Akceptačnú sieť, kde možno karty využívať, tvorí už vyše 63 000 čerpacích staníc po celej Európe (1 400 v ČR, 470 v SR). Novinkou sú čerpacie stanice OMV na Slovensku. Celkovo pribudlo až 102 čerpacích staníc, na ktorých s obľubou tankujú mnohí vodiči. Okrem natankovania kvalitných pohonných hmôt vedia využiť vodiči tankovacie karty DKV aj na úhradu doplnkových služieb pre osobné aj nákladné vozidlá (napr. autoumyváreň). Veľkou výhodou zapojenia OMV do akceptačnej siete je dostupnosť staníc na hlavných ťahoch.
Mnohí naši zákazníci považujú za najväčšiu výhodu to, že platba za tankovanie prebieha cez kartu a následne je vystavená faktúra. Vodič napríklad neplatí na mieste a peniaze neodchádzajú po častiach z firemného účtu. Všetko sa zúčtuje až vo finálnej faktúre.
Dôležitou informáciou je aj fakt, že za kartu neplatíte žiadny servisný poplatok a v podmienkach nie ste limitovaní objemom tankovania.
Dúfame, že sa vám darí držať výdavky za pohonné hmoty na uzde. Ak vás náš článok zaujal a chceli by ste ušetriť firemnú peňaženku, neváhajte nás kontaktovať. Naši obchodní zástupcovia vám radi zodpovedajú všetky otázky.
[1] Zdroj: článok tvnoviny.sk
[2] Zdroj: článok trend.sk