Tankovanie a šetrenie – ako na to?
Veselé Vianoce a PF 2022
5 pravidiel prípravy firemných áut na zimu
Zima už opäť klope na dvere a s ňou aj povinnosti spojené so zimnou údržbou vozidiel vo firemnej flotile. Všetky autá by mali prejsť rukami zodpovedných osôb a byť pripravené plniť svoje pracovné povinnosti za každých podmienok, ktoré so sebou zima prináša. Na čo sa treba pripraviť, na čo netreba zabudnúť a ako zabezpečiť čo najefektívnejší priebeh? Držte sa týchto pravidiel.
1. Za starostlivosť o vozidlá by mal niesť zodpovednosť jeden človek – Fleet Manager
Pri väčších vozových parkoch by zimná údržba vozidla nemala zostať nikdy len na starosti zamestnancovi, ktorý vozidlom jazdí. Pre pracovnú vyťaženosť alebo zábudlivosť sa totiž môže stať, že vozidlo nebude dobre pripravené na zmenu počasia. Výsledkom nedôslednej prípravy sú zvýšené náklady spojené s výpadkom daného vozidla, pokuty a v konečnom dôsledku aj dopravné nehody. Fleet Manager bude zárukou, že sa vyhnete týmto situáciám a vaše podnikanie bude bežať ako švajčiarske hodinky.
2. Stanovte si presné termíny prezutia pneumatík a držte sa zákona
So zimnou údržbou na Slovensku je viazaný dátum 15. november. Od tohto dňa platí povinnosť prezutia letných pneumatík na zimné. Tento dátum je smerodajný len za predpokladu, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Osobné autá musia mať prezuté zimné pneumatiky na všetkých nápravách, pri nákladných autách a autách nad 3,5 tony platí povinnosť zimných pneumatík aspoň na jednej z hnacích náprav. Pri autobusoch ale pozor, tie musia mať prezuté všetky nápravy.
Dôležitý je ešte jeden parameter, a to vonkajšia teplota. Zimné pneumatiky vám odporúčame prezuť, ak teplota klesla pod 7 °C.
3. Buďte dôslední. Prezutím pneumatík to len začína
Zimné pneumatiky sú prezuté, ale kontroloval sa aj ich stav? Pri výmene vždy dbajte aj na revíziu ich stavu. Dezén by mal mať podľa zákona viac ako 3 milimetre. Dôležité je, či sa v pneumatikách nenachádzajú trhliny, bubliny alebo iné mechanické poškodenia a či sú dostatočne nafúkané. Zle nastavená geometria zase môže byť príčinou nestability pri jazde a tzv. plávania v zákrutách, čo je na zasneženej a namrznutej vozovke veľkým rizikom.
Servis bŕzd pred zimou je nutný, najmä ak viete, že vaši vodiči využívajú brzdy naplno (napríklad vďaka hodnotenie štýlu jazdy Good driving) alebo ak pri brzdení počuť pískanie. Nečakajte, kým zasvieti kontrolka. Vaši vodiči vás na ňu nemusia hneď upozorniť a čo ak bude už neskoro?
Ďalšou dôležitou položkou sú kvapaliny v aute. Pri mínusových teplotách môže napríklad tekutina v ostrekovačoch zamrznúť a tým poškodiť časti vozidla (mechanizmus ostrekovania, nádobu na kvapalinu, hadičky k ostrekovačom). Letná kvapalina navyše nebude účinná pri škvrnách od soli.
A napokon svetlá. Súčasťou zimnej údržby by mala byť aj kontrola bežných svetiel a hlavne hmloviek.
4. Zimná výbava musí byť 100 %
Auto je skontrolované, pneumatiky vymenené, nemrznúca zmes doplnená, teraz sa zamyslite, čo bude vodič potrebovať na bezproblémovú cestu. Do zimnej výbavy v aute pribaľte: škrabku na sklo, metličku či lopatku na sneh a v prípade, že trasy vašich áut smerujú aj do vysokohorských terénov, nezabudnite na zimné reťaze. Opäť sa tak vrátime k predpisom, podľa ktorých si musí vodič pred každou jazdou očistiť auto tak, aby sa z neho žiadne kusy snehu či ľadu počas jazdy neuvoľňovali a neohrozovali okoloidúce vozidlá. Pri tomto musia byť obozretní najmä vodiči väčších vozidiel, pri ktorých môže ostať veľká vrstva snehu na návese. Okrem bezpečnosti je odpratanie snehu a ľadu dôležité aj kvôli spotrebe vozidla. Zbytočný odpor vzduchu a hmotnosť navyše môžu zaťažiť vozidlo a zároveň aj vašu firemnú peňaženku.
Aj keď nejde o zimnú výbavu, nezabudnite skontrolovať aj autolekárničku a reflexné vesty. Dôležitou informáciou je, že pri ceste služobným autom do zahraničia platí povinnosť riadiť sa podľa platnej legislatívy v danej krajine. Skontrolujte, či ju dodržujete.
5. Pomôžte si pri príprave na zimu GPS monitoringom
Neviete, kde začať, ako byť pripravení a komu zveriť správu vozidiel spolu s povinnosťami okolo príprav na zimu? Pomôcť si môžete prostredníctvom GPS monitoringu a dát, ktoré sa nachádzajú v systéme CCC. Vďaka presnej identifikácii vodičov si viete v systéme pozrieť zodpovednú osobu za vozidlo, nastaviť si upozornenia na potrebu servisnej údržby a prostredníctvom mobilnej aplikácie vkladať dokumenty ku každému vozidlu zvlášť. Dokonalý prehľad vám umožní lepší manažment servisných kontrol, čo bude mať priaznivý vplyv na náklady. Prezutie áut prebehne bez omeškania, eliminuje sa čas stratený neefektívnymi riadeniami, zníži sa počet prestojov, keď vodiči čakajú na prezutie, a taktiež sa zvýši bezpečnosť vodičov pri jazde počas zimy.
Monitorovanie vozidiel a s ním aj elektronická kniha jázd vám ďalej poskytne možnosť sledovať aktuálnu polohu vozidla a plánovať trasy napríklad aj do pneuservisu. Týmto spôsobom zefektívnite priebeh všetkých úkonov spojených so zimnou údržbou a zjednodušíte administratívnu prácu s údajmi.
Pre viac informácií o benefitoch, ktoré prináša GPS monitoring vozidiel, nás neváhajte kontaktovať. Radi vám prezradíme všetky spôsoby, ako ušetriť čas aj finančné prostriedky svojej firme.