Nová mapa a jednoduchšia práca so systémom CCC (videonávod)
5 pravidiel prípravy firemných áut na zimu
Tankovanie a šetrenie – ako na to?
Či už vlastníte jedno vozidlo, alebo celý vozový park, pohonné hmoty sú jednou z podstatných položiek v mesačnom rozpočte. V prípade podnikania vám aj malá zmena môže priniesť veľkú úsporu alebo, naopak, aj veľkú stratu. Pýtate sa, kedy a ako ušetriť na tankovaní?
Príprava pred jazdou = šetrenie
Prvou a jednoduchou radou je, že treba pravidelne kontrolovať pneumatiky. Vzduch je drahý a jeho nedostatok ešte drahší. Správne nafúkané pneumatiky vám zaručene ušetria náklady. Ďalším naším tipom je kontrola hmotnosti a prídavných zariadení na vozidle. Každý kilogram navyše znamená nárast hmotnosti vozidla. Preto ak už dlhšiu dobu prevážate v kufri nepotrebné veci, vyložte ich. Ak ich aktuálne nepoužívate, nosiče odinštalujte. Ak je to možné, vždy dajte celý náklad priamo do auta, v inom prípade počítajte so zvýšenou spotrebou približne o 0,5 l/100 km. Zvýšenie spotreby narastá hlavne pri jazde na diaľnici.
Ešte pred štartom si cestu dobre naplánujte. Ak cestujete iba na druhý koniec mesta, v špičke sa vám finančne aj časovo môže viac vyplatiť presun mestskou hromadnou dopravou. Ak využívate auto ako pracovný nástroj, cestu aj samotné tankovanie dobre a vopred plánujte. Každá čerpacia stanica ponúka zákazníkom pohonné hmoty za inú sumu a ceny sa môžu líšiť až do výšky 0,20 € za liter. Preto je možné, že vás tankovanie na prvej pumpe, ktorú máte po ceste, vyjde oveľa drahšie ako na čerpacej stanici, ktorú ste si dopredu vyhliadli/overili. Niektoré mobilné aplikácie, webstránky či navigácie vám sprostredkujú informáciu o cene paliva na pumpe, ktorá je na vašej trase, zväčša za poplatok. Zapamätajte si ale zlaté pravidlo, že čerpacie stanice na hlavných cestách a diaľniciach sú zvyčajne drahšie.
Ak disponujete niekoľkými vozidlami a potrebujete efektívne tankovať a účtovať si náklady spojené s tankovaním, určite oceníte tzv. tankovacie karty. Už nemusíte nosiť hotovosť, odkladať si bločky a ušetríte každým ďalším tankovaním.
Šetrenie počas jazdy
Každý vodič má iný štýl jazdy a ak chce šetriť svoju peňaženku, mal by myslieť na niekoľko pravidiel. Staré známe pravidlo znie: rýchla jazda je drahá. Štatistiky amerického ministerstva dopravy hovoria, že zníženie rýchlosti z 90 km/h na 80 km/h predstavuje, vďaka menšiemu odporu vzduchu, úsporu asi 8 % .
Dôležitá je aj kontinuálna – plynulá jazda. Nie je nič horšie ako prudké zrýchľovanie a prudké brzdenie. Ak budete takto jazdiť, pumpári vás budú poznať po mene. Najvhodnejšie je udržiavať jazdu plynulú. Začnite brzdiť motorom, pred zákrutou stúpnite na brzdový pedál v dostatočnom predstihu a nezrýchľujte na konci zákruty. Pred semaforom spomaľujte z dostatočnej vzdialenosti a využite pravidlo fyziky – zotrvačnosť. Možno táto jazda nebude záživná, ale na konci dňa vás poteší úspora až 2 l/100 km. Každé nepremyslené zrýchlenie predstavuje nárast spotreby. Pri plynulom prejazde mestom od križovatky ku križovatke dochádza k výraznej úspore. Tento fakt vám potvrdia napríklad vodiči kamiónov.
Nepodceňujte význam tachometra a držte ručičku na nízkych otáčkach. Na semafore sa rozbiehajte pomaly a na vyšší stupeň preraďujte, hneď ako to je možné. Platí nasledovná závislosť: čím vyšší prevodový stupeň, tým menšie otáčky. Čím menšie otáčky, tým nižšia spotreba.
Počas jazdy môžete ušetriť aj používaním tempomatu. Tempomat pomáha udržiavať stálu rýchlosť za minimálne množstvo paliva. Vďaka tempomatu môžete ušetriť až pol litra na sto kilometrov a aj ďalšie desiatky eur na pokutách. Pozor, má to háčik! Ak vás čaká cesta so stúpaním a klesaním, tempomat hneď vypnite. Zariadenie totiž nevie predvídať zmenu na ceste a môže spotrebu v týchto prípadoch radikálne zvyšovať.
Čo robiť po jazde? A dá sa ešte spätne ušetriť?
V tomto prípade je dôležitá analýza vášho správania za volantom, trasy a údajov, ktoré máte o jazdách. Pozornosť treba upriamiť aj na potrebu kompletných informácií a výstupov, ktoré vám dá napríklad OBD jednotka nainštalovaná vo vozidle. Už pri jednom aute viete vďaka získaným dátam vyhodnotiť jednotlivé jazdy a ušetriť. Pri väčších vozových parkoch vám pomôžu sofistikovanejšie nástroje a programy, ktoré ponúka GPS monitoring vozidiel. Patrí sem napríklad: elektronická kniha jázd, služba Good driving na sledovanie štýlu jazdy vodičov, možnosť nastavovania bezpečnostných Waypointov a iné.
Údaje, ktoré sa prenášajú do systému, vás môžu upozorniť nielen na neekonomickú jazdu vodičov, ale aj na podozrivý úbytok paliva v nádrži. Úspora je tak okamžitá a eliminujú sa ďalšie straty.
Chcete vedieť, ako ušetriť a aké ďalšie benefity by mohol monitoring vozidiel priniesť vášmu podnikaniu? Obráťte sa na našich obchodníkov. Radi vám pomôžeme urobiť správny krok smerom k optimalizácii vašich nákladov. Kontaktujte nás.