Zabezpečíme vám aj motorku
S Janík Motorsport na okruhu, pri závodoch do vrchu a testoch
Praktický pohľad na daňové náklady: Spotreba PHM, súkromné jazdy a pravidlo 1 %
S firemnou flotilou áut sú, samozrejme, spojené aj daňové náklady a účtovné náležitosti, ktoré by ste mali ovládať. Ako vypočítať spotrebu PHM pri rôznych spôsoboch uplatňovania nákladov, ako účtovať súkromné jazdy a na čo si dať pozor, ak má váš zamestnanec firemné auto ako benefit? Odpovede nájdete v našom článku.
Je rozdiel medzi výpočtom spotreby PHM pri paušálnych výdavkoch a pri vedení fyzickej knihy jázd?
Začneme základnou otázkou ohľadom rozdielu účtovania spotreby PHM. Ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky na spotrebu pohonných látok (80/20), do daňovo uznateľných nákladov si uplatňuje 80 % nákladov vynaložených na PHM. Túto možnosť ponúka zákon o dani z príjmov z dôvodu zjednodušenia administrácie, keďže daňovník nie je povinný viesť knihu jázd. Ak daňovník vedie fyzickú knihu jázd (manuálne vypisovanie), vie si uplatniť iba spotrebu PHM uvedenú v technickom preukaze vozidla. Všetko navyše sa počíta ako nadspotreba a tú je potrebné z nákladov vyňať.
Ako sa účtujú súkromné jazdy zamestnanca?
Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi automobil na súkromné účely, zamestnancovi vzniká nepeňažný príjem vo výške 1 % zo vstupnej ceny motorového vozidla, pričom vstupná cena vozidla je postupne znižovaná počas 8 rokov (alikvotne). Náklady týkajúce sa prevádzky motorového vozidla (okrem PHM) sú pre zamestnávateľa plne uznané. Po uplynutí ôsmich rokov si zamestnávateľ môže uplatniť iba alikvotnú časť nákladov týkajúcich sa firemných kilometrov.
Zamestnanec pri takomto používaní automobilu musí viesť evidenciu súkromných a služobných kilometrov. Do daňových výdavkov si zamestnávateľ môže uplatniť náklady na spotrebované PHM len vo výške, v akej zamestnanec využíva motorové vozidlo v súvislosti s podnikaním.
Výdavky na spotrebované pohonné látky na súkromné kilometre zamestnanca nie sú pre zamestnávateľa daňovým výdavkom. Z uvedeného dôvodu zamestnávateľ zaplatí štátu 21 % daň z titulu pripočítateľnej položky k základu dane.
Zamestnávateľ si môže daňovo uplatniť všetky náklady na PHM (vrátane DPH) v prípade, že zamestnancovi fakturuje/strhne zrážkou zo mzdy časť PHM (s DPH) prislúchajúcu najazdeným súkromným kilometrom.
Zaujíma vás, ako si uplatniť 100 % nákladov na pohonné hmoty? Presné výpočty nájdete v nasledujúcom článku > Typy účtovania výdavkov a využitie elektronickej knihy jázd
Môže zamestnanec dostať benefit od zamestnávateľa vo forme určitého počtu súkromných jázd, ktoré mu zamestnávateľ preplatí?
Zamestnávateľ môže zamestnancovi poskytnúť služobné motorové vozidlo (SMV) na súkromné účely, ale zamestnancovi sa musí zdaniť 1 % zo vstupnej ceny vozidla ako nepeňažný príjem každý mesiac. Pokiaľ zamestnávateľ hradí časť súkromných km za zamestnanca, pre zamestnávateľa je súkromná spotreba PHM daňovo neuznaným nákladom.
Môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi benefit vo forme preplatených km do/z práce?
V prípade zamestnanca s pravidelným pracoviskom cesta do práce nie je pracovnou cestou. Ak zamestnávateľ takéto jazdy poskytne ako benefit, vtedy je nutné postupovať tak, ako je uvedené vyššie v článku.
V prípade zamestnanca, ktorému z povahy práce vyplýva častá zmena pracoviska, môže byť dohodnuté miesto výkonu práce miesto jeho pobytu. V tomto prípade cesta z miesta bydliska je pracovnou cestou.
Ako sa zamestnanec podieľa na ostatných nákladoch na firemné vozidlo (oprava, údržba…)?
Ak zamestnávateľ uplatňuje zamestnancovi navýšenie základu dane o 1 % zo vstupnej ceny vozidla, zamestnanec neznáša žiadne ďalšie náklady týkajúce sa vozidla. Všetky uvedené náklady sú pre zamestnávateľa daňovo uznaný náklad s nárokom na odpočet DPH, napríklad potrebné opravy alebo údržba vozidla.
Ako funguje 1% z nadobúdacej hodnoty vozidla?
Kladiete si aj vy otázku, ako funguje 1 % z nadobúdacej hodnoty vozidla, ktoré sa pravidelne kráti o 12,5 % každým ďalším rokom z pohľadu používania a účtovania súkromných km pre zamestnanca?
V prvom roku sa zamestnancovi navyšuje základ dane o 1 % zo vstupnej ceny vozidla (vrátane DPH).
V nasledujúcich 7 rokoch sa vstupná cena vozidla znižuje každý rok o 12,5 %, čím navýšenie základu dane zamestnanca postupne klesá, a po 8 rokoch je navýšenie základu dane nulové.
Na využívanie a účtovanie súkromných km nemá znížené percento vplyv, zníženie je z dôvodu opotrebenia firemného vozidla.
Zaujíma vás téma a chceli by ste viac informácií o všetkých možnostiach úspory na pohonných hmotách? Ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formulára nižšie.
Ďalšie zaujímavé články:
Kniha jázd, PHM a legislatíva: 6 najčastejších otázok
3 rýchle spôsoby šetrenia PHM vďaka GPS monitoringu